Do gier nastawionych na kontrast, głęboką czerń i szybką reakcję pikseli lepszym wyborem może być OLED. LCD częściej będzie rozsądniejsze przy niższym budżecie albo wielogodzinnej pracy z niezmiennym pulpitem i statycznymi elementami. W 2026 roku warto rozważyć między innymi 4K 240 Hz QD-OLED MSI MPG 322UR QD-OLED X24, ale nie ma jednego monitora odpowiedniego dla każdego: liczą się też karta graficzna, warunki w pokoju i sposób użytkowania.
LCD czy OLED do gier: czym różnią się w praktyce?
Monitor LCD tworzy obraz za pomocą ciekłych kryształów i podświetlenia. W OLED każdy piksel świeci samodzielnie i może zostać wyłączony, dzięki czemu ciemne obszary obrazu mogą być prawdziwie czarne. LCD może natomiast ujawniać poświatę podświetlenia, szczególnie w ciemnych scenach. RTINGS opisuje te różnice oraz konstrukcje QD-OLED i WOLED w swoim porównaniu VA i OLED.
As an Amazon Associate I earn from qualifying purchases.
OLED ma bardzo szybkie przejścia pikseli, co sprzyja wyraźnemu obrazowi w ruchu. Nie zastępuje to jednak wysokiej częstotliwości odświeżania: czas reakcji piksela i liczba odświeżeń obrazu na sekundę to różne parametry. Warto oceniać je osobno, a nie traktować deklarowanego czasu reakcji jako miary całej płynności. RTINGS omawia oba czynniki w tym samym porównaniu.
Quick wins for a faster PC:
Fix the driver behind crashes, sound loss and screen glitchesFind Drivers →Repair Windows errors before they cause bigger problemsFix Now →Co wybrać: OLED czy LCD?
OLED dla kontrastu i szybkiego obrazu
Wybierz OLED, jeśli grasz w zmiennych warunkach i cenisz czerń, kontrast oraz szybkie przejścia pikseli. Przy wyborze monitora do jasnego pokoju sprawdź pomiary konkretnego modelu i jego zachowanie przy mocnym oświetleniu. Sama nazwa technologii ani hasło HDR nie przesądzają o jasności czy jakości obrazu danego monitora.
#1 Best Overall
- Samsung’s 27” Odyssey OLED G6 Gaming Monitor is engineered for perfection with a QD-OLED Display featuring QHD resolution made to deliver high brightness and a wide range of colors for gameplay
- OLED Safeguard technology supports performance by actively helping to prevent burn-in with a thermal modulation system
- Glare Free Technology keeps screen clear of reflection from external light sources
- The Pantone Validated screen accurately reproduces 2100+ lifelike colors and 110+ skin tone shades
- HDR10 provides brighter highlights and nuanced shadows for added depth and more realistic scenes
LCD dla niższego kosztu i powtarzalnych obrazów
LCD ma sens, gdy cena jest ważnym ograniczeniem albo ekran przez wiele godzin pokazuje podobne elementy pulpitu, pasek zadań lub niezmienny HUD. W OLED długotrwałe wyświetlanie powtarzających się statycznych elementów wiąże się z ryzykiem trwałego wypalenia. Nie ma tu podstaw, by podawać uniwersalny czas do wypalenia ani procent ryzyka dla typowego użytkownika. Przy mieszanym użytkowaniu sprawdź zabezpieczenia panelu i warunki gwarancji wybranego modelu.
Jak dobrać rozdzielczość, odświeżanie i złącza?
- Dopasuj rozdzielczość do komputera. 4K przy wysokim odświeżaniu wymaga wydajnego komputera. Weź pod uwagę gry, w które grasz, oraz możliwości karty graficznej.
- Porównuj odświeżanie i czas reakcji oddzielnie. Częstotliwość określa, jak często monitor odświeża obraz; czas reakcji opisuje przejście piksela między stanami. Deklaracja producenta nie jest niezależnym pomiarem.
- Sprawdź złącza i zastosowanie. Uwzględnij, czy podłączysz komputer, konsolę czy kilka urządzeń, oraz czy potrzebujesz obsługi funkcji takich jak VRR.
- Policz całkowity koszt i sprawdź ergonomię. Porównaj konkretny wariant, jego rozmiar, proporcje i regulację ustawienia. Cena oraz dostępność w Polsce zmieniają się, więc sprawdź aktualną ofertę przed zakupem.
Jaki model monitora do gier w 2026 roku?
To propozycje dla różnych priorytetów, nie uniwersalny ranking. PC Gamer w przewodniku opublikowanym 2 października 2026 r. wskazuje MSI MPG 322UR X24 jako ogólny wybór, a Gigabyte M28U jako budżetową alternatywę IPS. Nie potwierdzono tu bieżącej ceny ani dostępności tych modeli w polskich sklepach.
Rank #2
- 27" QHD DISPLAY: Immerse yourself in stunning visuals with a 27-inch QHD (2560x1440) resolution, delivering crisp detail and vibrant colors.
- 240Hz REFRESH RATE & 0.03ms RESPONSE TIME: Enjoy smooth, blur-free gameplay with a lightning-fast 240Hz refresh rate and ultra-low 0.03ms (GtG) response time.
- HDR400 TRUE BLACK: Experience deeper blacks and brighter highlights with HDR400 True Black certification, enhancing contrast and visual realism.
- QD OLED TECHNOLOGY: Quantum Dot OLED panel ensures rich colors with 147.6% sRGB and 110.2% DCI-P3 color gamut coverage, providing stunning color accuracy
- ADAPTIVE-SYNC TECHNOLOGY: Eliminate screen tearing and stuttering with Adaptive-Sync compatibility, ensuring a seamless and fluid gaming experience.
| Model | Dla kogo | Specyfikacje podane w źródle | Ważne zastrzeżenie |
|---|---|---|---|
| MSI MPG 322UR QD-OLED X24 / MPG 322UR X24 | Gracz szukający QD-OLED 4K i wysokiego odświeżania | MSI Store Polska podaje 31,5 cala, UHD 3840 × 2160 i 240 Hz. Producent deklaruje 0,03 ms. PC Gamer podaje 32 cale, 4K, 240 Hz i deklarowane 0,03 ms. | Źródła zapisują nazwę modelu i przekątną nieco inaczej. Przed zakupem sprawdź dokładny sufiks i specyfikację wariantu; 0,03 ms to deklaracja, nie niezależny wynik pomiaru. |
| MSI MPG 271QRX QD-OLED | Gracz preferujący WQHD i bardzo wysokie odświeżanie | Producent podaje 2560 × 1440, 360 Hz, deklarowane 0,03 ms GtG, HDMI 2.1 z obsługą 120 Hz, VRR i ALLM. Karta produktu wymienia też OLED Care 2.0 i trzyletnią gwarancję OLED obejmującą zabezpieczenia przed wypaleniem. | Warunki gwarancji dotyczą konkretnego modelu i mogą zależeć od kraju; potwierdź je lokalnie przed zakupem. |
| Gigabyte M28U IPS | Osoba szukająca alternatywy LCD/IPS | PC Gamer wymienia go jako budżetową opcję IPS. | Bieżąca polska cena i dostępność nie zostały potwierdzone. |
Informacje o MSI MPG 322UR QD-OLED X24, w tym przekątna, rozdzielczość, odświeżanie i deklarowany czas reakcji, pochodzą ze sklepu MSI Polska; MSI informowało o oficjalnej dostępności tego modelu w Polsce w komunikacie z 20 kwietnia 2026 r. Szczegóły MPG 271QRX, w tym złącza i deklaracje gwarancyjne, podaje karta specyfikacji MSI. To dane producenta, a nie niezależne testy.
Quick Recap
Rank #4
- 27 Inch OLED Gaming Monitor with QD-OLED Technology - Experience true blacks and infinite contrast with advanced QD-OLED panel, delivering ultra-vivid colors (147% sRGB / 110% DCI-P3) for immersive gaming and content.
- 240Hz 1440p Gaming Monitor for Ultra-Smooth Performance - Play at peak performance with 240Hz refresh rate and ultra-fast 0.03ms response time, reducing motion blur and ghosting for competitive gaming.
- QHD 1440p Resolution with HDMI 2.1 Connectivity - Crisp 2560x1440 resolution with HDMI 2.1 and DisplayPort 1.4 supports high refresh rate gaming on PC, PS5, and Xbox Series X.
- G-SYNC Compatible for Tear-Free Gaming - Enjoy smooth, stutter-free gameplay with adaptive sync technology that reduces screen tearing and improves responsiveness.
- Height Adjustable Gaming Monitor with USB Hub - Ergonomic stand with height, tilt, swivel, and pivot adjustment plus USB 3.2 hub, VESA mount compatibility, and Flicker-Free technology for extended comfort.
Rank #3
- LG UltraGear OLED Goes Glossy - Experience ultra-smooth, tear-free gameplay with up to 240Hz refresh rate and 0.03ms response time on a glossy, bright 27” QHD OLED display. React instantly, spot every detail, and outpace your opponents in every frame with outrageous speed and clarity.
- Next-Level OLED Brightness, for Next-Level Play - The brilliant OLED display brings every scene to life with jaw-dropping color and intensity. Delivering a standard 275 nits of brightness and peaking at 1300 nits, your games shine with vivid clarity—keeping dark corners detailed, explosions dazzling, and the action always visible no matter the environment.
- VESA DisplayHDR True Black 400 - An OLED display with VESA DisplayHDR True Black 400 and a 1.5M:1 contrast ratio deliver deep blacks and dazzling highlights, so you catch every hidden detail in dark scenes and every spark in the bright ones. With up to 98.5% DCI-P3 color, your worlds burst with vibrant intensity—making every game feel more alive.
- Three UL Certifications. One Clear Advantage for Eye Comfort. - This UltraGear OLED display is three times UL-certified—for Anti-Glare, Flicker-Free, and Low Blue Light. Combined with a glossy finish, the display helps reduce distractions, keep your view crisp, and maintain visual comfort—so you can stay focused and perform at your best, even during extended gaming sessions.
- 27” OLED Brilliance with up to 240Hz of Game-Changing Speed - Experience ultra-smooth, tear-free gameplay with up to 240Hz refresh rate on a glossy, bright 27” QHD OLED display.
Na co zwrócić uwagę przed zakupem?
- Ustal główny scenariusz. Jeśli monitor ma służyć przede wszystkim do gier, zdecyduj, czy ważniejsze są kontrast i reakcja pikseli, czy cena i ograniczenie obaw związanych z długim wyświetlaniem statycznego obrazu.
- Dopasuj format do sprzętu. Sprawdź, czy komputer poradzi sobie z wybraną rozdzielczością przy oczekiwanej liczbie klatek, a w przypadku konsoli — czy monitor ma potrzebne złącza i funkcje.
- Zweryfikuj dokładny wariant. Porównuj pełne oznaczenie modelu z kartą producenta, bo nazwy MPG 322UR X24 i MPG 322UR QD-OLED X24 występują w źródłach w różnym formacie.
- Sprawdź warunki dla swojego kraju. Przed zakupem potwierdź cenę, dostępność oraz lokalną gwarancję, zwłaszcza zakres ochrony związanej z wypaleniem OLED.
Product prices and availability are accurate as of the date/time indicated and are subject to change. Any price and availability information displayed on Amazon at the time of purchase will apply.

